Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Пенсия в 55

1
17:58, 23.07.2012
Пенсия в 55
[ авторизуйтесь, чтобы ответить ]
Як оформити пенсію? Я працюю в Держлісгоспі. Загальній стаж 30 років, 15 з них на посаді майстра в лісгоспі.Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» , передбаченого статтями 52 і 55 пункту "В" (Пункт «в» статті 55 визначає право на пенсію робітників, майстрів (у тому числі старших майстрів)України:
- чоловіки – після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі)
я маю право вийти на пенсію.Відділ карів в усній формі відправляє в Фастівский пенсійний фонд для оформлення пенсії,а в відділенні пенсійного фонду відмовляють,посилаючись на оформлення пенсії відділом кадрів.Дякую!

Уважаемый специалист!

Напоминаем Вам о том, что запрещено размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо, рекомендовать позвонить и т.к.!

Оставляя свой ответ на вопрос, помните про то, что тон, смысл и содержание сообщения могут также зацепить чувства реальных людей, косвенно или непосредственно имеющих отношение к данному вопросу. Поэтому, настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Помните, что Ваше поведение в условиях публичной свободы высказываний и, одновременно, интернет-анонимности, меняет не только виртуальный, но и реальный мир, создаёт впечатление о юристах, как воспитанных и образованных людях, и юриспруденции в целом.

Ответьте на вопрос (ваша консультация):


Уважаемый пользователь!

Напоминаем Вам о том, что запрещено в тексте комментария размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо!

Настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Прокомментируйте вопрос:


Консультация юристов

0
14:02, 24.07.2012
Консультирует юрист: Светлана Приймак

Перший крок, з якого починається оформлення пенсії - подача заяви до територіального органу Пенсійного фонду. Відповідно до п.5 порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р., днем звернення за пенсією вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунку, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.



Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.



Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 проводиться в терміни:

У разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунок пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами для призначення пенсії подано ним до 15 числа;
У разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про оформлення та призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або відмову в призначенні пенсії.




КРОК 2. Документи для оформлення пенсії

До заяви про призначення пенсії за віком подаються наступні документи (перелік документів для оформлення пенсії):

довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику,
документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 р.
При цьому, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.



За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також за документами, виданими архівними організаціями.



При відсутності трудової книжки, і в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки з наказів, особисті рахунки та відомості на видачу заробітної плати, свідоцтва, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання, інші документи, які містять відомості про періоди роботи.



За відсутності й цих документів, для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи тільки за той час, який зазначено в позначках про сплату членських внесків.



Час роботи людей, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою особисто на своїй праці, з 1 травня 1993 р., зараховується в трудовий стаж при наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.




КРОК 3. Надання документів для призначення пенсій

Після того, як всі документи для оформлення пенсії зібрані, посадова особа підприємства-роботодавця не пізніше місяця до дня досягнення працівником пенсійного віку зобов'язана письмово повідомити про виникнення права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах.



Посадова особа в десятиденний термін з дня подання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи та своє клопотання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, яка оформляється на пенсію (про що майбутній пенсіонер ставить свій підпис у клопотанні), та направляє в орган, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або за місцем проживання (реєстрації) особи.



Для забезпечення повноти відомостей про застраховану особу, якій призначається пенсія, подається комплект первинної звітності страховика в систему персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України за період після останнього звіту до дати подання заяви про призначення пенсії включно. У необхідних випадках надається допомога з отримання відсутніх у особи документів для призначення пенсії.


Слід розглянути Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 р. №22-1, який зареєстровано в Мін'юсті 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Але для початку нагадаємо деякі норми Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV, на підставі яких і підготовлено Порядок №22-1. Отже, Закон №1058 визначає три види пенсій:

1) пенсія за віком (пенсійний вік для чоловіків - 60 років, для жінок - 55 років. Необхідний стаж - не менше 5 років). Вона нараховується починаючи з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Така пенсія призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше 3 місяців з дня встановлення інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Цей вид пенсії призначається з дня, наступного за днем смерті годувальника, якщо звернення за призначенням такого виду пенсії відбулось протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

У всіх інших випадках (перерахунок пенсії, перехід з одного виду пенсії на інший тощо) пенсія призначається з дня звернення.

документи для призначення пенсії

Закон №1058 не містить переліку документів, необхідних для призначення пенсій. Відповідно до ст. 44 Закону №1058 право визначення таких документів має правління Пенсійного фонду України, яким і затверджено Порядок №22-1.

Відповідно до Порядку №22-1 обов'язок підготовки документів для оформлення пенсій працюючим громадянам і членам їх сімей (у разі оформлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника) покладено на підприємства й організації. Крім того, як зазначено в п. 35 Порядку №22-1, на підприємство також покладено обов'язок надання допомоги майбутньому пенсіонеру при збиранні необхідних для оформлення пенсії документів.

Хоча прямої вказівки про те, що цим повинні займатись підприємці (для найманих працівників), у Порядку №22-1 немає. Тому, найімовірніше, збирати документи на пенсію найманим працівникам, як і самим підприємцям, доведеться самостійно. У такому випадку заява подається за місцем проживання майбутнього пенсіонера.

Заява про призначення пенсії може бути подана в управління ПФ не раніше ніж за місяць до настання пенсійного віку. Такі заяви часто подаються після досягнення пенсійного віку.

Розглянемо, які документи необхідно подати до ПФ для призначення пенсії.

1. Заява про призначення пенсії (додаток 4 до Порядку №22-1).

Заява заповнюється особисто пенсіонером безпосередньо в територіальному відділенні управління ПФ. Якщо до заяви про призначення пенсії додано не всі необхідні документи, ПФ у письмовому вигляді повідомляє, які документи потрібно подати додатково. Якщо такі документи подаються не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність їх подання (практично з дня подання заяви про призначення пенсії, оскільки саме в заяві про призначення пенсії одразу робляться відповідні записи), то пенсія призначається з дня подання заяви. Згідно з п. 36 Порядку №22-1 допомогу при збиранні документів непрацюючому пенсіонеру повинен надати ПФ. Працюючим пенсіонерам допомогу надають підприємства й організації. Фізичним особам - підприємцям і їх найманим працівникам допомога при необхідності буде надаватись саме ПФ. Якщо додаткові документи не подаються протягом 3 місяців, за згодою пенсіонера йому призначається пенсія за наявними документами. Після подання додаткових документів пенсія може бути перерахована. Ст. 45 Закону №1058 передбачено: якщо додаткові документи будуть подані до 15-го числа, то пенсія призначається з 1-го числа поточного місяця, якщо після 15-го числа, то пенсія призначається з 1-го числа наступного місяця.

Заява про перерахунок пенсії (з повним пакетом документів) подається особисто пенсіонером у територіальне управління ПФ за місцем проживання.

2. Довідка про ідентифікаційний номер.

Якщо громадянин не має ідентифікаційного номера або від нього відмовився, необхідно подати документи про це. Таким документом є ксерокопії сторінок паспорта, на яких органами внутрішніх справ (паспортний стіл) ставляться відповідні штампи.

3. Документ, який підтверджує місце проживання заявника.

Таким документом є паспорт з відміткою про постійне місце проживання. Паспорт подається разом з копією, яка засвідчується спеціалістами ПФ. Проте у певних випадках може бути подана довідка уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органу місцевого самоврядування.

4. Документи, які підтверджують трудовий стаж.

Документом, який підтверджує трудовий стаж до 01.01.2004 р., є трудова книжка, а якщо її немає - документи, передбачені постановою КМУ від 12.08.93 р. №637. За період з 01.01.2004 р. стаж визначається за даними персоніфікованого обліку, оскільки ці дані відповідно до норм Закону №1058 підтверджують, що в цей час особа підлягала соціальному страхуванню і за неї сплачено страхові внески у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

У Порядку №22-1 окремо обумовлено, як повинні підтверджувати свій стаж фізичні особи - підприємці. Період здійснення підприємницької діяльності (у тому числі і за спрощеною системою оподаткування) з 01.07.2000 р. підтверджується даними персоніфікованого обліку. Якщо таких даних немає, підприємцю необхідно подати довідку, яка оформляється податковою інспекцією. У довідці зазначається сума єдиного або фіксованого податку за кожний місяць або обсяг чистого доходу - також щомісяця. Оскільки за період до 01.01.2004 р. підприємці, які використовують одну із спрощених систем оподаткування, дані про себе до відділень персоніфікованого обліку не подавали, то за цей проміжок часу при призначенні пенсії будуть використовуватись саме дані з таких довідок, виданих податковою інспекцією. А ось підприємці, які працювали на загальній системі оподаткування, зобов'язані були звітувати до відділень персоніфікації з початку своєї діяльності, тому їм не потрібно оформляти довідки в податкових інспекціях, оскільки дані про розмір чистого доходу і сплачених страхових внесків повинні бути в ПФ.

З набранням чинності Законом №1058 (з 01.01.2004 р.) незалежно від обраної системи оподаткування фізичні особи - підприємці повинні звітувати до відділень персоніфікованого обліку і, відповідно, саме ці дані будуть використовуватись для обліку як стажу, так і розміру доходу.

Крім перелічених документів можуть бути подані інші документи для підтвердження стажу, який враховується для призначення пенсії. Такими документами можуть бути:

- документи, які підтверджують час навчання до 01.01.2004 р. на денній формі навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і професійно-технічних навчальних закладах (училищах, на курсах з підготовки кадрів, з підвищення кваліфікації і перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі). Це можуть бути відповідні дипломи і їх копії, які засвідчуються спеціалістами ПФ. В окремих випадках це можуть бути довідки з навчальних закладів. З 01.01.2004 р. цей період до страхового стажу не входить;

- документи, які підтверджують службу в армії до 01.01.2005 р. (довідка з районного військкомату). З 2005 року цей період зараховується до стажу за даними персоніфікованого обліку;

- документи, які підтверджують відпустки по догляду за неповнолітніми дітьми до досягнення ними 3-річного віку. Підтвердними документами будуть копії свідоцтв про народження дітей. З 2000 року дані про працівниць, які перебувають у відпустках по догляду за дітьми, повинні включатись до звітів персоніфікованого обліку суб'єктів господарювання. Довідка з відділення персоніфікації буде підставою для зарахування цього періоду до стажу для призначення пенсії.

5. Дві кольорові фотокартки розміром 6 х 4 см.

Фотокартки необхідні для оформлення пенсійної справи і пенсійного посвідчення.

6. Довідка про заробітну плату за період до 01.07.2000 р.

Така довідка оформляється на бланку встановленої форми (додаток 1 до Порядку №22-1). Крім розміру отриманого заробітку (доходу) працедавець підтверджує у довідці, що на усі виплати було нараховано страхові внески до ПФ. Підприємці зобов'язані оформляти такі довідки своїм найманим працівникам.

Особи, які крім основного місця роботи мали ще заробіток за сумісництвом або отримували дохід за договорами цивільно-правового характеру в поточному році, повинні зібрати відповідні довідки (або індивідуальні відомості - за період з 01.07.2000 р.) зі всіх місць роботи. Якщо це легальний заробіток і за нього сплачено всі внески до Пенсійного фонду, він буде врахований при розрахунку пенсії, у межах максимальних витрат на оплату праці, на які нараховуються страхові внески

Оскільки, як зазначалось вище, у розрахунку пенсії з 01.01.2004 р. враховуються лише ті періоди, за які сплачено страхові внески, то відділом доходів підтверджується сплата внесків працедавцем за кожен місяць при поданні індивідуальних відомостей .

При наявності у працедавця недоїмки місяці, за які платежі до ПФ здійснені не в повному обсязі (або взагалі немає), не входять до стажу застрахованої особи і відповідно заробіток за цей період не враховується при розрахунку пенсії. Якщо страхові внески сплачені в розмірі менше мінімального страхового внеску, який дорівнює добуткові мінімальної зарплати, помноженої на тариф страхових внесків, який діє на момент нарахування зарплати, то стаж рахується не в повному обсязі, а пропорційно сплаченим внескам. Це, зокрема, стосується підприємців-спрощенців, коли частина єдиного або фіксованого податку, яка надходить до ПФ, менша від мінімального внеску, а доплата не здійснена.

Оскільки дані персоніфікації є конфіденційною інформацією, то скористатись ними, згідно зі ст. 22 Закону №1058, може лише застрахована особа особисто або орган, який призначає пенсію.

пенсія підприємця і система оподаткування

Розглянемо вимоги до документів, які підтверджують розмір доходу, що використовується для призначення пенсії підприємця залежно від обраної системи оподаткування.

Підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування:

- за період до 01.07.2000 р. повинні подати довідки з ПФ за місцем реєстрації про перерахунок внесків до ПФ за встановленою формою (додаток 5 до Інструкції про порядок нарахування і сплати страховиками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затверджений постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1) і з податкової інспекції про розмір чистого доходу;

- за період з 01.07.2000 р. повинні надати довідку з відділу персоніфікованого обліку за формою додатка 2 до Порядку №22-1 (якщо підприємці звітували у відділи персоніфікації).

Підприємцям, які використовують спрощену систему оподаткування:

- за період до 01.01.2004 р. буде враховано страховий стаж лише за умови, що підприємець був зареєстрований у ПФ, про що свідчить довідка за формою додатка 5 до Інструкції №21-1. Дохід за цей період у розрахунку пенсії не враховується, бо не було порядку, який передбачав би розрахунок розміру доходу залежно від суми єдиного або фіксованого податку, яка надходила в ПФ з Держказначейства. Методика розрахунку доходу зворотним шляхом від суми коштів, які надійшли (п. 3 ст. 40 Закону №1058) може бути застосована лише з дати набрання чинності Законом №1058. Отже, стаж враховується, а дохід за цей період буде нульовим.

- за період з 01.01.2004 р. (після набрання чинності Законом №1058) підприємці-спрощенці подають довідку за формою додатка 2 до Порядку №22-1 з відділу персоніфікованого обліку. Така довідка може бути оформлена лише тоді, коли підприємець здавав у відділи персоніфікованого обліку індивідуальні відомості за формою ІНДАНІ-СПД.

У цих відомостях вказується частина сплаченого підприємцем єдиного або фіксованого податку, яка надійшла до ПФ від Держказначейства. Розмір доходу розраховується зворотним шляхом за формулою, наведеною в п. 3 ст. 40 Закону №1058. Якщо розмір відрахувань менший від мінімального страхового внеску, до страхового стажу буде зараховано період, який відповідає розміру внесків. Проте в цьому випадку підприємець має право зробити доплату до мінімального страхового внеску в кінці року або при оформленні пенсії. Для цього треба написати заяву в ПФ за місцем реєстрації і сплатити необхідну суму. Доплата буде відображатись в індивідуальних відомостях із зазначенням доплачених сум (код ставки 12). Ця відомість є підставою для розрахунку пенсії з врахуванням доплачених сум. При цьому до страхового стажу буде зараховано в повному обсязі (тобто місяць за місяць) і заробіток у розмірі мінімальної зарплати.

Якщо підприємець оформляє собі пенсію упродовж року, він повинен за період, який передує зверненню за пенсією, сплатити внески до ПФ, не очікуючи встановлених законодавством граничних термінів сплати внесків за рік, і надати відповідний платіжний документ (платіжне доручення або квитанцію).

документи, необхідні для призначення інших видів пенсій

При оформленні пенсії по інвалідності додатково до вищеперелічених документів подається довідка МСЕК про встановлення інвалідності.

При оформленні пенсії у зв'язку з втратою годувальника необхідно подати додатково:

- свідоцтво про смерть годувальника;

- довідку з місця проживання померлого про перебування на його утриманні (якщо ця пенсія призначається дружині або батькам померлого);

- довідку з місця навчання дітей при необхідності. На пенсію у зв'язку з втратою годувальника мають право діти до 18 років. Проте пенсія може виплачуватись дітям і до 23 років, якщо вони отримують освіту на денній формі навчання в навчальних закладах I-IV рівнів акредитації.

______________
С ув. адвокат Светлана Приймак!

Сайт: //yurhelp.in.ua
Тел.: (67) 772-7922
Все консультации по телефону ПЛАТНЫЕ!
top


Другие консультации



Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы